Czasowniki nieregularne – Irregular Verbs

Czasowniki nieregularne czyli tzw. Irregular Verbs

W początkowym etapie nauki języka angielskiego bywa, że Irregular Verbs spędzają niemal sen z powiek 😊 Sądzisz, że sam/-a nie dasz rady z czasownikami nieregularnymi i myślisz o korepetycjach z angielskiego online albo zajęciach stacjonarnych?


Mamy dla Ciebie dwie wiadomości.
Jedną złą, drugą dobrą
😊

Zła wiadomość jest następująca: nawet korepetycje z angielskiego niewiele w tym przypadku pomogą… dlaczego? Bo w przypadku czasowników nieregularnych po prostu nie ma innej rady, jak się ich nauczyć na pamięć… W dodatku znajomość Irregular Verbs to bezwzględna konieczność zarówno podczas egzaminu ósmoklasisty, jak i matury z angielskiego.

 

Dobra wiadomość zaś jest taka, że istnieje kilka sposobów, które z pewnością ułatwią Ci naukę czasowników nieregularnych!

Czasowniki nieregularne można np. na różne sposoby grupować co ułatwi zapamiętywanie (kilka przykładów znajdziesz poniżej), można przygotować fiszki, można śpiewać, rymować

Ale najważniejsze – nie stresować się nimi. Szukając na co dzień kontaktu z angielskim, na bieżąco będziemy spotykali czasowniki nieregularne w ich naturalnym środowisku. Zwłaszcza, że wiele z powszechnie używanych w angielskim czasowników to właśnie czasowniki nieregularne! Im częściej zatem mamy do czynienia z oryginalnymi treściami w tym języku – tym lepiej 😊

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci nie tylko w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty lub w przygotowaniu do matury z angielskiego, ale też po prostu sprawią że odczarujesz choć trochę tę zmorę zwaną Irregular Verbs 😊 Jeśli zaś czujesz, że przydałoby Ci się więcej praktyki, zapraszamy oczywiście do English Corner na nasze kursy angielskiego online.

A skąd się właściwie wzięły Irregular Verbs? Magazyn Mental Floss (mentalfloss.com) opublikował swego czasu fantastyczny filmik na ten temat 😊 Autorka tekstu Arika Okrent udodstępnia go na swoim kanale YouTube więc jeśli ktoś ma ochotę – zapraszamy do obejrzenia – wystarczy kliknąć w poniższy link:

WHY DO WE HAVE IRREGULAR VERBS?

Video made for Mental Floss (http://mentalfloss.com/) from Arika Okrent (https://twitter.com/arikaokrent) and Sean O’Neill (http://rocketrobinson.com/).

Poniżej proponujemy przykładowe sposoby grupowania czasowników nieregularnych.
Takie grupowanie, jak już wspomnieliśmy powyżej, może ułatwić ich zapamiętywanie.

  • Wybrane czasowniki nieregularne, w których wszystkie formy są takie same:

czasowniki nieregularne irregular verbs 1
  • Wybrane czasowniki nieregularne, w których druga i trzecia forma są takie same:

czasowniki nieregularne irregular verbs 2
  • Wybrane czasowniki nieregularne, w których identyczne są pierwsza i trzecia forma:

czasowniki nieregularne irregular verbs 3

Więcej pomysłów i metod proponujemy na naszych zajęciach. Z nami przygotujesz się do egzaminu ósmoklasisty z angielskiego oraz do matury z angielskiego – zapraszamy na nasze kursy online.