Ach te słówka! Jak się ich uczyć?

Jak się uczyć słówek?

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zrobić mocne postanowienie uczenia się słówek, a po krótkim czasie przyszło zniechęcenie? Tak, to często się zdarza, zwłaszcza gdy nie bardzo wiesz, jak się zabrać za  naukę. Mamy dla Ciebie garść podpowiedzi 🙂

1. Zacznij od tego, co lubisz

Posłuchaj najnowszej piosenki Twojego ulubionego piosenkarza i spróbuj zrozumieć z niej jak najwięcej. Pozytywne emocje wynikające ze słuchania czegoś, co naprawdę lubisz zbudują miłe skojarzenie pomiędzy przyjemnością słuchania a uczeniem się. Poszukaj tekstu tej piosenki, przeczytaj go, podkreśl nowe słowa. Teraz pora na znalezienie ich znaczenia. Zapisz je sobie, najlepiej w przykładowym zdaniu. W ten sposób zapamiętasz słowo i kontekst, w którym jest używane, co sprawi, że łatwiej i co ważne, trwale, je zapamiętasz. Zamiast tworzyć długie listy słów i zdań, w których są używane, zapisz je na fiszkach. Jedna fiszka to jedno słowo i jedno zdanie kontekstu. Na odwrocie napisz jego polskie znaczenie – będzie Ci znacznie łatwiej gdy wyleci z głowy.

2. Oklej przedmioty w domu karteczkami

Jeśli masz wyrozumiałych domowników – oklej przedmioty w domu karteczkami, na których umieścisz ich nazwy w języku obcym. Łatwiej zapamiętuje się coś, co jest fizycznie przed nami, a jeśli na dodatek będziesz używał tego przedmiotu, jego nazwa na pewno dużo szybciej zagości w Twojej pamięci na stałe. Zawsze możesz tez wciągnąć domowników do wspólnej nauki, choćby odpytując się nawzajem z nazw przedmiotów.

3. Znajdź swój czas na naukę

Wcale nie musisz go mieć dużo – wystarczy, żeby to była pora, gdy jesteś zrelaksowany, nic Cię nie rozprasza i możesz skupić się wyłącznie na słownictwie. Zobaczysz, że systematyczna praca, choćby w ciągu jedynie 10 minut, ale codziennie, da lepsze i trwalsze efekty niż zakuwanie przez kilka godzin bez przerwy, ale raz na jakiś czas.

4. Czytaj słowa na głos

Poprawna wymowa to bardzo ważny aspekt uczenia się słówek, więc dbaj o nią przez cały czas. Jeśli nie jesteś pewien jak się dane słowo wymawia, sprawdź w dobrym słowniku internetowym. Wymowę znajdziesz pod ikonką megafonu.

5. Mów (choćby do siebie) używając nowo poznanych słów

Pomoże Ci to oswoić się z ich brzmieniem i zapamiętać je znacznie szybciej niż tylko czytając. Pamiętaj, czytanie po cichu to zupełnie co innego niż artykułowanie. To, co przychodzi z łatwością w ciszy może nie być takie proste gdy będziesz chciał nadać słowu dźwięk.

6. Razem możecie więcej

Masz obok siebie zaprzyjaźnioną osobę, która tak jak Ty chce wzbogacić swoje słownictwo? Świetnie! Razem możecie więcej. Możecie wplatać nowe słówka do swobodnych rozmów. Możecie pokazywać sobie nowe słowa i wspólnie szukać ich znaczeń. Możecie popisywać się przed sobą zapamiętanymi słowami, dlaczego nie?

7. Aplikacje do nauki słownictwa

Jeśli telefon komórkowy to Twój ulubiony gadżet, nie pozostaje Ci nic innego jak znaleźć aplikację do nauki słownictwa. Jest ich naprawdę dużo.

8. Codzienne obowiązki

Wypełnianie codziennych obowiązków też może być inspiracją do uczenia się słownictwa. Idąc na zakupy, masz doskonałą okazję by utrwalić słownictwo z zakresu „zakupy i usługi” – lista zakupowa może zawierać słowa, których aktualnie się uczysz. Staraj się w ogóle wykonać ją w całości po angielsku.

9. Oglądaj filmy z napisami

Relaksując się po ciężkim dniu w szkole też możesz się uczyć. Włącz jakiś ciekawy film, ale tym razem lektora zastąp napisami. Bądź wytrwały, staraj się śledzić akcję rozumiejąc jak najwięcej z kontekstu i jak najrzadziej czytając napisy. Zobaczysz, z czasem będziesz zerkał na nie tylko, żeby sprawdzić znaczenie pojedynczych słów.

To tylko kilka porad jak się zabrać do nauki słownictwa, ale mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz te, które pomogą Ci efektywnie wykorzystywać czas i uczyć się jak najwięcej. Jesteśmy ciekawe, jakie Ty masz patenty na przyswajanie słownictwa? Napisz do nas i podziel się swoimi sprawdzonymi metodami, a my napiszemy o nich odrębny wpis na blogu 🙂 Zostaniesz więc współautorem wpisu na stronie szkoły językowej 🙂 

Metody, które opisałyśmy powyżej świetnie sprawdzą się zarówno w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty, jak i w czasie powtórek włąsnych pomiędzy zajęciami indywidualnymi, czasem zwanymi korepetycjami 🙂

Zobacz także >> przygotowanie do matury z angielskiego online